E-Mail Kullanamama Sorunu

Sosyal medya ve dijital mecralarda hemen hemen herkesin aktif olduğu zamanları yaşıyoruz. Akıllı telefon kurulumu için veya sosyal ağları kullanmak için herkesin en az bir tane kesinlikle bir e-mail adresi olmuştur.

Ama gelin görün ki kimse e-mailin şifresini hatırlamıyor! Kişisel olarak bir maile sahip olan veya belkide hayatında bir daha o maille işi olmayanları tamam anlarız az da olsa. Bunun birde kurumsal kısımlar var.

Adamlar kendi sektöründe belki de çok büyük işler yapıyor! İnternet çağına ayak uydurmak için web sitesi yaptırıyor. E bu da güzel birşey. Tüm dünyaya ürün ve hizmetlerini pazarlıyor. Harika! Ayak uydurmaya çalışırken tökezleyip kalıyorlar öyle.

Mesela artık kimse telefon ile iletişime geçmek istemiyor. Çünkü “söz uçar yazı kalır“. Bu yüzden web sitesinde bulunan klişe “info” mailine veya iletişim formlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Buradaki sorunda web sitesinde bulunan mail adresi hiç açılmamış belki de. Ya da mevcut olsa bile karşıda cevap cevap verecek muhatap yok.

Kendi yaşadığım bir sorunu da anlatabilirim. Bir hizmet için sektörde Google’dan bir araştırma yapıp 5 tane firma belirledim. Bu 5 firmanın web sitesinde bulunan mail adreslerine tek tek ne istediğimi yazdım. Gönderdiğim 5 mailin 3’ünden “mail iletilemedi!” uyarısı geldi. Diğer ikisinden ise hiç cevap gelmedi. 🙂 Bende yaklaşık 3 gün sonra telefonla mailimin ulaşıp ulaşmadığını teyit için aradım. Sonuç vasat!

Mail iletilemeyen kurumlar bana kişisel mail adresleri verdiler. Diğer ikisi de -abartmıyorum!- “o maile X Bey bakıyor, xxx numaralı telefonu arayabilir misiniz?” oldu.

Bende en sonunda mail göndermekten vazgeçip, satış temsilcileri ile tek tek konuşup her birine yaklaşık 10-15 dk ihtiyacımızın ne olduğunu anlattım. Telefonda fiyat ve detay verdiler o kadar.

Sonuç olarak demem o ki; madem web siteniz var, mail adresinizi aktif olarak kullanın ya da hiç mail adresi ve yazmayın. Eğer kurumsal bir mail adresiniz yoksa da “gmail” veya “hotmail” de olsa mail adreslerinizi yazın bari. Telefonda iki saat konuşmak yerine artık bizler, çoğu insan olarak “kalıcı, yazılı” olarak bilgiler almak istiyoruz. Mailde kalıcı olmasını istemizin nedeni de belki iş için uygun görülmeyen firmanız başka zamanlarda uygun görülüp size geri dönüş sağlanabilir.

Ama dijital medya içinde olanlar bile maillerini adam akıllı kullanırken diğer sektördekiler ne yapsın!

Bu ve bunlar gibi sorunları, kendimce çözümleri güncel olarak artık buradan yazacağım. Belki 3-5 kişi okur da bir işe yarar!

Yorum Yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 7 =