Google’da Verimli ve Detaylı Arama Yapmak

Google’da gereksiz arama sonuçlarıyla karşılaşmamak için, aradığınıza uygun sayfaları listelemeniz için Google Amca kendine özgü terimlerle sizi kestirmeden sonuca götürebilir. Bu sorgular aradığınızı bulmanıza yardımcı olacağını umuyorum. Gelen olarak aşağıda listelenen arama sorgu başlıkları liste olarak şöyle:

  1. Benzer Web Sitelerine Listeleme
  2. Bir Web Sitesinin İçinde Kelimelerinizin Geçtiği Tüm Sayfaları Listeleme
  3. Sayfa Başlığında ya da URL’de Geçen Kelimelere Göre Arama
  4. Tam Eşleşmeli Arama Sonuçları
  5. Dosya Türüne Göre Arama Yapmak
  6. Tam Hatırlayamadığını Arama Kelimelerinizi Google Amca Tamamlar
  7. İki Farklı Kelime Tek Listelenmiş Sayfa
  8. Sosyal Medyada Arama Yapmak

Şimdilik sadece 8 arama yöntemi eklenmiştir. Google aramaları ve gizli tutup, kullanıcılara sunduğu diğer olaylara da mutlaka bi’ ara bakalım.

Not: Bu sorgular genel olarak “web” aramalarını içermektedir. Görsel aramalara da bakacağız.

1- Benzer Web Sitelerine Listeleme

Özellikle dijital pazarlama ve içerik araştırmacıları tarafından çok kullanılacak özelliklerin başında bu arama yöntemi gelir. Çünkü bir kaç tane keşfettiğiniz aynı sektör veya kategorideki web siteleriniz ama daha başka seçenekleri de bulmak istiyorsunuz. O zaman Google arama alanına “related:google.com” şeklinde aradığınızda Google benzeri diğer web sitelerini size sunacaktır.

related:google.com

2- Bir Web Sitesinin İçinde Kelimenizin Geçtiği Tüm Sayfaları Listeleme

Keşfettiğiniz harika bir web sitesi var ama hepsi sizin içeriklerinize hitap etmiyorsa, bu web sitesinde istediğiniz kelimelerin geçtiği sayfaları Google Amca’dan isteyebilirsiniz. İlgili aramayı yapmak için aşağıdaki arama sorgusunu kullanmanız gerekmektedir. Aşağıdaki sorguda fezasanat.com sitesinde, içinde seo kelimesi geçen tüm sayfaları size listeleyecektir. Biraz daha işi kolaylaştıran Google Amca aramasını yapacağınız sitenin adresini yazarken başına “site:” yazmasanız da sonuçları size getiriyor.

site:fezasanat.com seo

3- Sayfa Başlığında ya da URL’de Geçen Kelimelere Göre Arama

İki farklı arama terimi fakat tek başlıkta yazılması gerekir diye düşündüm. Çünkü yeni web sitelerinde başlıklar SEO URL olduğu için başlıklar otomatik olarak URL’ye yazdırılıyor. Ama bazen manuel olarak URL’ler değiştirildiği için iki arama terimi de aşağıdaki mevcut.

Aşağıdaki “intitle:yazılım” aramasında başlıkta “yazılım” kelimesi geçen kelimeler listelenecektir.

intitle:yazılım

Aşağıdaki “inurl:grafik” aramasında URL’de “grafik” kelimesi geçen kelimeler listelenecektir.

inurl:grafik

4- Tam Eşleşmeli Arama Sonuçları

Aradığınız bir cümlenin içindeki kelimeleri baz alan değil de, olduğu gibi geçtiği sayfaları sıralamak istiyorsanız aratılacak kelimeyi tırnak içinde yazmalısınız.

"ne sen sor ne de ben söyleyeyim"

5- Dosya Türüne Göre Arama Yapmak

Bir konu hakkında sadece .pdf döküman sonuçlarına ulaşmak istiyorsanız, “filetype” olarak dosya formatını yazmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki örnekte Türk Tarihi hakkındaki PDF dökümanları listelemesini istedik Google Amca’dan.

Türk Tarihi filetype:pdf

Örnek olarak dosya formatları, doc, pdf, ppt, gibi isteğinize göre formatları olduğu gibi yazabilirsiniz.

 

6- Tam Hatırlayamadığını Arama Kelimelerinizi Google Amca Tamamlar

Bir şarkı sözü ya da güzel bir sözün tamamını bulmak istiyorsunuz ama bulamıyorsanız hatırlayamadığınız kelimeler yerine yıldız (*) bırakın, Google amca kendisi halletsin gerisini.

yürü bre * göreyim

7- İki Farklı Kelime Tek Listelenmiş Sayfa

Bir konu hakkında araştırma yapıyor ve elinizde iki farklı kelime varsa ayrı ayrı pencerelerde aratmak yerine ortasına “or” yazdığınızda iki sonuçları da Google amca size getirecektir.

tsm or metallica

8- Sosyal Medyalarda Arama Yapmak

Bir sosyal medya sitesinden arama yapmak istiyorsanız arayacağınız kelimenin hemen ardına “@” işareti ile birlikte sosyal medya sitesini yazabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte Beşiktaş ile ilgili Twitter sonuçlarına ulaşmak için aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz.

Beşiktaş @twitter

 

İyi dersler arkadaşlar!

Yorum Yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 4 =