Seni Anlamak İstiyorum

Kocaeli Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 3. Sınıfına gelen öğrencilerden uygulama dersi kapsamında birer ürün tanıtımı, kurumsal iletişim ya da sosyal sorumluluk projesi yazmaları ve kendi isteklerine göre projenin uygulamasını yapmaları beklenir. Seni Anlamak İstiyorum, 5 gönüllü öğrencinin 2014 – 2015 öğretim yılında bu ders için teorik olarak ortaya koyduğu bir projedir. İlk başlarda farkındalık ve sosyal sorumluluktan çok uzak yalnızca ürün tanıtımı hayal eden ekip yeni çıkan bir ürünün tanıtımını yapmayı düşünürlerken son toplantılarında fikir değiştirip topluma faydalı bir iş yapmak isterler. Etraflarındaki herhangi bir sorunu tespit ettikten sonra bunun çözümü için sosyal sorumluluk projesi geliştirmeye karar verirler.

Çevresinde işitme engelli olanların haricinde kimsenin işaret dili öğrenmeye gerek duymaması sorunun kendisidir. “I love you. How are you? Okay.” Tırnak içinde belirttiğim cümlelerde ne demek istenildiğini büyük bir çoğunluğunuz anlamışsınızdır. İlkokuldan beri bir çoğumuz İngilizce dersi görüyor ve şakır şakır konuşamasak da temel olarak bazı şeylerin anlamını biliyoruz. Bir turistin ne diyeceğini anlayabiliyor fakat aynı topraklarda büyüdüğümüz, aynı özel ve kamusal alanları kullandığımız, aynı mahallede yaşadığımız, aynı yerden alışveriş yaptığımız işitme engelli kendi vatandaşlarımızı anlayamıyoruz. Bir ülkede yaşayan 3 milyon işitme engelli insanımız var ve biz 3 milyonu yok sayıyoruz. Bu sorunun farkına varan öğrenciler de “Madem temel İngilizceyi biliyoruz, temel işaret dilini de herkes bilmeli!” diyerek Kocaeli’de temel işaret dili etkinliği düzenlemeye karar verdiler. 5 Mayıs 2015 tarihinde Seni Anlamak İstiyorum’un sosyal medya hesapları açılarak paylaşımlar yapılmaya başlandı. 10 Mayıs 2015’te ev sahipliğini Kitap Pastası kafenin üstlendiği yiyecek ve içecek sponsorluğunu da Torku ve Rella Gıda’nın yaptığı Temel İşaret Dili Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik sona erdikten sonra dağılan öğrenci ekibinden Seni Anlamak İstiyorum’u devam ettiremeyecek olanlar çekildi. Instagramda gittikçe artan paylaşımlar projenin duyulmasını arttırdı ve bir gün hiç hesapta yokken Fıratcan Şahin proje için gönüllü destek verebileceğini söyledi. Ekipten geriye kalan iki isim “Bahşende Çoban ve Büşra Çiçek”, Fıratcan Şahin’in de desteği ile projeyi yeniden şekillendirdi. Son olarak sanal ortamdan herkesin ulaşabileceği temel işaret dili videolarını barındıran bir site yapmaya, ülkenin her yerinden gelen katılımcılarla bunu gerçekleştirmeye kadar verdiler. Projenin web sitesi de Fıratcan Şahin’in kurucuları arasında yer aldığı Fezasanat Medya tarafından oluşturulmuştur. Projeye gelen destekler ve gönüllü sayımız her geçen gün artmaktadır.

Özellikle belirtmek istediğim bir konu daha var. Proje kesinlikle kâr amacı gütmemektedir. Videolar üzerinden herhangi bir gelirimiz söz konusu olmayacaktır.Yukarıda ismi geçen firmaların sponsorlukları ise yalnızca 10 Mayıs 2015’deki etkinlikte söz konusu olmuştur. Sıfır sermaye ile yola çıkılan bir öğrenci projesidir.

Sürecin kaçırdığın kısmı bu kadardı geri kalanını bizimle beraber yaşayıp görmek istersen sen de bizle iletişime geç, mutlaka geri dönüş yapacağımızdan emin olabilirsin.

Sevgi ve saygılarımla.

PROJE KURUCUSU
Büşra Çiçek

[hr height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]

Biz Seni Anlamak İstiyorum ekibi olarak bir web sitesi kurarak oradan “Temel İşaret Dili Kavramları” derslerini değerli gönüllülerimiz ile web sitemiz üzerinden vereceğiz. Temel kavramlar müfredatı neticesinde çok değerli gönüllülerimizin eğitim videoları yayınlanmak için hazırlanıyor.

Web sitemiz için eğitimler verildikten sonra daha detaylı öğrenim için kurumlara yönlendirmeler yapacağız.

Sizde taşın altına elinizi koymak isterseniz gönüllü başvuruları hala devam etmektedir. Bu projeye eğitmen, tanıtım ve medya, Ar-Ge departmanlarında gönüllü olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Şuan yoğunluk olarak Instagram sayfamız üzerinden kullanıcıların şarkı, şiir gibi çevirilerine ulaşabilirsiniz.

Çünkü bu sorumluluk hepimizin!

Proje İle İlgili Bağlantılar: Web sitesi | Hakkında | Gönüllü Başvurusu
Sosyal Medya: Facebook | Instagram | Twitter

Yorum Yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − one =