Twitter’da Detaylı Arama Yapmak

Twitter‘da binlerce tweet arasında, aradığınızı nasıl bulabilirsiniz?

Ya da arkadaşınızın size yazdığı tweetlerin hepsini görmek için timeline’da sürekli aşağı mı ineceksiniz? Binlerce tweet arasında bu mümkün mü? Ya da 5 yıl önce yazdıysan o kadar süre geriye mi gideceksin? Hadi canım sende! 😀

Bu yüzden Twitter aramaları biraz detaylandırmak için bazı şeylere fırsat vermiş. Bunlar kimi kullanıcılar tarafından bilinsede asıl stalk yapanlar bilmiyor. Belki bu yazı onlar için daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Bu gibi arama özellikleri belki yuvalar yıkabilir ama amacı dışında bu gibi detaylı aramalar yapmamanızı öneriyorum. Yapılacak bütün detaylı arama işlemleri Twitter’da sağ üst köşede bulunan arama alanından olacak. Ben ne olur ne olmaz diye ekran görüntüsünü de ekliyorum;

Ana başlıklarla kısaca soru ve sonuç şeklinde arama terimlerini örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Bana veya bir hesaba yazılan tweetlerin tümüne nasıl bakabilirim?

Size veya istediğiniz bir kullanıcıya atılmış cevap tweetlerini sıralamak için, yukarıdaki görselde kırmızı kutunun içindeki alana aşağıdaki satırı yazın ve aratın

to:GrkanGundogdu

Yukarıdaki GrkanGundogdu yazan yere ilgili kişinin Twitter kullanıcı adını yazın ve aşağıdaki gibi size tweetler sıralanacaktır.

 

Bir kullanıcının bir kelime içeren tweetini nasıl bulabiliriz?

Mesela kendi hesabımdan içinde “twitter” geçen tweetleri görmek istiyorum. Bunun için aşağıdaki arama sorgusunu arattığımız zaman içinde “twitter” geçen bütün tweetlerimi bana sıralayacaktır.

twitter from:firatcansahin

Yukarıdaki sorguyu arattığımız zaman firatcansahin kullanıcısının içinde “twitter” geçen tweetleri sıralanmış olur.

A kullanıcısının B kullanıcısına attığı tweetleri nasıl görürüm?

Mesela benim sadece Gürkan’a attığım tweetleri görmek için şu sorguyu yazmamız gerekiyor;

from:firatcansahin to:GrkanGundogdu

 

Bir kullanıcının Twitter’da bir konu hakkında diğer kullanıcıya yazdığı tweeti merak ediyorum?

Gibi bir soru sorarsanız “Öncelikle fazla merak iyi değildir. Ne dediyse dedi, sana ne!” diye cevap vermiyor Twitter. “Ben ne bileyim, Yandex miyim?” de demiyor. Ne sorarsan veriyor cevabını.

Bir önceki başlığı biraz daha detaylandırırsak şu soruyu sorabiliriz; “benim, Gürkan’a içinde lan geçen tweetleri görmek istiyorum?”. Bunun cevabını öğrenmek içinde aşağıdaki arama sorgusunu yazıyoruz.

lan from:firatcansahin to:GrkanGundogdu

Bu arama sorgularını kesinlikle evde deneyin. Tabii kendi kullanıcı isimlerinizle falan.

 

Yukarıdaki başlıklarda bahsedilen arama sorguları herkesin işini görebilir yeterlilikte olarak var sayıyorum. Bu arama sorgularını lütfen amacı dışında kullanmayınız. Yoksa konular başka başka yerlere gidebilir. Bu bilgileri oda serinliğindeki aklınızda gizli tutun ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.

BONUS

Bir kelime hakkında Türkçe atılan tweetleri merak ettiğiniz oluyor mu? Ya da içerik editörlerinin, araştırma yapanların ya da dijital medya ile ilgilenenlerin işine bu daha çok yarayabilir. Mesela içinde Biz Stone geçen Türkçe tweetleri görmek isterseniz de aşağıdaki sorguyu yazabilirsiniz:

biz stone lang:tr

lang:tr yazan kısma genel olarak kullanılan hangi dil etiketini yazarsanız o sonuçlara ulaşırsınız. lang:de yazdığınız zaman Almanca atılan tweetlere erişebilirsiniz.

 

İyi dersler arkadaşlar!

Yorum Yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + sixteen =